Endelig voksne!

Stavanger Oilers blir seriemester 2011/2012. Det gjenstår åtte kamper og laget mangler ett poeng. Antagelig er gullet et faktum etter kampen mot Frisk Asker. Oilers har full poengpott og 39-5 i målforskjell mot tabelljumboen så langt denne sesongen, og sannsynligheten for at Askerbøringene skal utsette gullfesten er så liten at de færreste gidder å regne på det.

Sportslig høydepunkt hittil

NM-gullet i 2010 blir for alltid stående som det helt spesielle Oilersminnet. Det handler om at det var klubbens første tittel og at det brøt en barriere etter flere sesongers motgang tross gode rammebetingelser. I tillegg ligger det til sluttspillets egenart at det store følelser involveres. Personlig er jeg helt hekta på sluttspillshockey. Det spesielle med best av sju som konkurranseform. Kynismen. Psykologien. Jeg får frysninger bare av å skrive disse linjene og gleder meg som en unge til kommende NM.

Like fullt påstår jeg at klubben rent sportslig står foran sitt endelige gjennombrudd denne uken.

Historisk

Å vinne seriemesterskapet så suverent som Oilers gjør denne sesongen er kort og godt en råsterk prestasjon. Og seriegull er det vi mangler på å bli endelig voksne. Vi har gull, sølv og bronse i NM, sølv og bronse i serien. Bare seriegull mangler, og skal vi være ærlige har vi aldri vært i nærheten. Greit nok at vi vant sølv i fjor, men vi tapte samtlige seriekamper mot gullvinner Sparta. Det sier det meste om den reelle avstanden. Heller ikke i våre to bronsesesonger fightet vi om gull da det virkelig dro seg til.

Og vi kan godt se historisk på det. Jeg har fulgt Stavangerhockeyen siden 80-tallet. Også i Vikingtiden vanket det en og annen sluttspillsmedalje. Edelt metall i seriesammenheng var vi derimot aldri i nærheten av. Ordet seriegull tror jeg knapt vi forsto. Det var noe de drev med på østlandet...

Regionens flaggskip?

Et seriegull på plass i skapet i kommende DNB-Arena gjør det også betimelig å spørre hvorvidt Oilers etter hvert er Stavangerregionens ledende lag? Dette er en rolle Viking av naturlige årsaker har abonnert på i lang tid. De siste ti årene har derimot de mørkeblå kun kapret en enslig bronsemedalje. Oilers har siden opprykket i 2003 vunnet et gull, tre sølv og fire bronser. Nå puttes den siste brikken på plass i puslespillet, et suverent seriegull som dokumenter at klubben også har vært best over tid.

Hockey vil selvsagt aldri bli større enn fotball i Rogaland, det ligger til sakens natur. Jeg kan derimot ikke forstå annet enn at Stavanger Oilers pr. 2012 er fylkets sterkeste merkevare innen lagidrett!

Kommentarer
I motsetning til resten av hockeynorge har jeg alltid sett på vinneren av seriegullet som ÅRETS beste lag. NM-gullet er større følelsesmessig, og vinneren har vist at de kan slå alle over 7 kamper.

Men det året vi vant kongepokalen, tapte vi 23 av 48 kamper i serien. Årets prestasjon er i en helt annen divisjon, og er poengmessig blant de aller beste i norsk hockey noensinne.

Dagen i dag (hvis ikke Frisk henter fram monsterkreftene) er Det Store Vannskillet i norsk hockeyhistorie, og en dag jeg har drømt om siden tidlig 80-tall. Du skal ikke se vekk i fra at det felles noen tårer bak brillene idag (det er selvsagt bare rusk i øyet, vi er utsatt for rusk på K-feltet).

Gratulerer med dagen!
# Postet av Brillemann | 02.02.12 10:48
Powered by i-tools       Design by InBusiness